"Vzhledem k tomu, že samo vedení firmy upustilo od záměru řešit úpadek reorganizací a podalo návrh na konkurz, musíme v zákonné lhůtě o konkurzu rozhodnout," řekla ČTK soudkyně Alena Knapilová.
V jednací síni se dnes sešli věřitelé, jejichž pohledávky činí asi 147 milionů korun, což je 66 procent celkového dluhu Kornabu. Nikdo z nich nehlasoval pro odvolání insolvenčního správce.
Tříčlenná konkurzní komise rozhodne o tom, v jaké míře budou pohledávky věřitelů uspokojeny. Výsledky loňského hospodaření společnosti ještě nejsou známy. Pohledávky se budou věřitelům vyplácet z prostředků získaných z prodeje majetku. Firmě různé subjekty dluží přes 70 milionů korun.
Noví majitelé podali krajskému soudu v březnu návrh na povolení reorganizace. Spočíval v prominutí části dluhů či odkladu jejich splatnosti nebo ve fúzi s jinou společností, případně v prodeji podniku nebo jeho části. Sami od něj ale v minulých dnech odstoupili.
Nepříznivá hospodářská situace podniku vyvrcholila loni koncem roku, kdy hrozilo zastavení výroby, propouštění a zastavení dodávek energií. Majitel kvůli zachování výroby a zamezení škod na majetku pronajal výrobní část areálu a stroje nájemci podnikajícímu ve stejném oboru. K nájemci byli dočasně přiděleni zaměstnanci, kterých je momentálně 127.
Potíže firmy se táhnou od roku 2010, kdy se propadla do ztráty 76 milionů korun. O rok dříve vykázala zisk 7,5 milionu. Závazky po lhůtě splatnosti Koryně v roce 2010 vzrostly na 41,8 milionu z 25,9 milionu v roce 2009. Už ve výroční zprávě za rok 2010 vyjádřili tehdejší majitelé kvůli krizi v odvětví obavy nad budoucností firmy.