Gupta z Goldman Sachs je vinen z prozrazení firemních tajemství

15.06.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

New York 15. června (ČTK) - Bývalého člena vedení banky Goldman Sachs Rajana Guptu dnes uznala porota federálního soudu na Manhattanu vinným ve čtyřech z šesti bodů obžaloby. Guptu federální prokurátoři obvinili z vyzrazování firemních tajemství šéfu hedgeového fondu Galleon Rajovi Rajaratnamovi. Ten dostal loni 11 let vězení za rozsáhlé zneužívání neveřejných informací k vlastnímu obohacení.

Porota po dvou dnech rokování shledala Guptu (63) vinným ve třech bodech podvodu s cennými papíry a v jednom bodě zločinného spolčení. Neuznala jeho vinu ve dvou dalších bodech podvodu s cennými papíry. Soudce Jed Rakoff by měl rozhodnout o trestu pro Guptu 18, října.

Soud s nejvýznamnějším firemním činitelem, který v případu Galleon figuroval, začal před necelými čtyřmi týdny. Bývalý člen správní rady Goldman Sachs všechna obvinění odmítal.

Žaloba vinila Guptu z toho, že vyzradil svému příteli a někdejšímu podnikatelskému společníku Rajaratnamovi dočasně důvěrné informace o Goldman Sachs, jichž pak šéf Galleonu využil k nákupům akcií předtím, než mohl veřejný trh reagovat na jejich zveřejnění. Hlavním bodem obžaloby bylo to, že Gupta Rajaratnamovi za eskalace finanční krize na podzim 2008 sdělil, že společnost miliardáře Warrena Buffetta se chystá investovat do Goldman Sachs pět miliard dolarů. Poté prý také Rajaratnamovi vynesl informaci o nečekané ztrátě Goldman Sachs za čtvrté čtvrtletí.

Guptovi by v případě uznání viny ve všech bodech hrozilo až 25 let vězení, trest však bude zřejmě mnohem nižší, než jaký dostal jeho společník Rajaratnam. Ten byl loni shledán vinným ve 14 bodech a jeho trest byl dosud nejvyšší sankcí za obchodování na základě neveřejných informací v USA.

Pro Guptu je dnešní rozhodnutí poroty těžkým pádem ze slávy. Gupta nastoupil do správní rady Goldman Sachs v roce 2006 a byl nevýkonným ředitelem i řady dalších velkých firem. Předtím strávil 34 let v renomované poradenské společnosti McKinsey, z toho devět let do svého odchodu do důchodu v roce 2007 ve funkci jejího šéfa. Indický rodák se poté stal významnou postavou charitativních aktivit.

hp mol

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK