"Jsem optimistický, pokud jde o rychlé řešení, které je v našem společném zájmu. Nerad bych ale hovořil o konkrétních datech, protože se nemusí stihnout a mohl bych vytvářet očekávání, která pak nesplníme," řekl Hahn.
Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský začátkem června uvedl, že pokud ČR naplní akční plán dohodnutý s EK, mohly by se platby obnovit v září. Podle neoficiálních informací ČTK z Evropské komise je takový scénář možný, pokud půjdou další jednání dobře. Komise ale teprve začala zkoumat první zprávu o plnění akčního plánu. Podle Hahna Brusel očekává, že všechny informace, o které ČR požádal, dostane do konce června.
Státní tajemník pro evropské záležitosti Vojtěch Belling podle informací ČTK jednal s Hahnem minulý týden o dosavadních nápravných opatřeních. Podle zdroje ČTK z vlády si s eurokomisařem vyjasňovali způsob, jakým bude ČR centralizovat audity evropských dotací. Právě to byl jeden z klíčových požadavků EK. "Jednání se vyvíjejí celkem přijatelně," uvedl zdroj.
Kvůli problémům s neefektivním využíváním evropských fondů a jejich zneužíváním v některých zemích bude EK v příštích letech s členskými státy mnohem více vyjednávat o tom, kam dotace míří, řekl ČTK Hahn. Komise podle něj zpřísňuje kontrolu dotací a bude usilovat o to, aby politici příliš často neměnili úředníky, kteří mají rozdělování peněz z fondů EU na starosti. Právě časté výměny úředníků například na ministerstvu školství byly součástí kritiky, kvůli které EK zastavila proplácení dotací v ČR. Členské státy a EK nyní čeká jednání o rozpočtu EU na dalších sedm let, na kdy má být nově nastaveno rozdělování peněz regionům.
"Není lehké evropské fondy spravovat a rozumět jejich procedurám, v některých zemích to přitom po každé politické změně vypadá, jako byste zmáčkli reset," poznamenal Hahn. Zhruba 75 procent všech chyb spojených s využíváním evropského fondu se přitom podle něj týká veřejných zakázek a státních subvencí.