Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) uvedl, že podíl takovýchto návrhů se zvyšuje a novela by jim měla předcházet. Soud podle normy bude muset do sedmi dnů přezkoumat, zda návrh na vyhlášení konkurzu není zcela bezdůvodný. Pokud jej uzná bezdůvodným, zamítne ho a navrhovateli bude hrozit až stotisícová pokuta. Věřitelé budou muset také skládat určitou částku určenou na krytí případných škod, které by mohly návrhem vzniknout.
Poslanci Věcí veřejných podmínili podporu novely přijetím svých rozsáhlých úprav. Chtějí tak pomoci "zpřetrhat vazby mafiánských konkurzních skupin dlouhodobě parazitujících na insolvenčním systému", uvedl poslanec VV Michal Babák. VV požadují, aby o konkurzech rozhodovaly v prvoinstančním řízení už okresní soudy. Chtějí také propojit insolvenční řád s trestním řízením, aby státní zástupci měli lepší dohled, a umožnit poškozeným domáhat se nápravy v civilních řízeních.
Babák doporučil návrhy projednat ještě ve sněmovních výborech, sněmovna mu ale i hlasům z opoziční ČSSD nevyhověla. Pospíšil doporučil návrhy uplatnit při příští změně insolvenčního zákona.
Vláda novelu předložila v reakci na rozmáhající se praxi podávání návrhů ze strany věřitelů, kteří se svým podáním snaží dotčeného soutěžícího vyřadit z dalšího konkurenčního boje v daném podnikatelském prostředí. Podle Pospíšilova ministerstva je cílem takto tendenčně podávaných insolvenčních návrhů zejména poškodit jiného soutěžícího na pověsti, důvěryhodnosti, možnosti ucházet se o veřejné zakázky či na možnosti získat úvěr.
"Praxe jednoznačně ukázala, že informace o pouhém zahájení insolvenčního řízení je ze strany veřejnosti automaticky vnímána tak, že daný subjekt se nachází ve finančních problémech," uvedla vláda.