O plánech na vznik bankovní unie, tedy o větší integraci bankovního sektoru, posílení regulace a změnách v oblasti pojistek a bankovních garancí, se budou bavit na summitu příští týden v Bruselu šéfové států a vlád zemí EU. Od této schůzky se ale podle Kalouska ještě nedají čekat konkrétní výsledky. "Bude to mimořádně složitá diskuse," řekl.
"Pro Českou republiku je tam mimořádně citlivá otázka regulátorů z hostitelských zemí a domácích zemí u mateřských a domácích společností," podotkl dnes během jednání s kolegy ze zemí EU v Lucemburku. To, co doposud Evropská komise předložila k jednání, podle něj posiluje regulační orgány v zemích mateřských ústavů. V ČR naprostá většina bank je vlastněna zahraničními finančními domy.
Praha tak podle Kalouska bude usilovat, aby regulátoři v mateřských zemích bank i ty v místě sídla jejich dceřiných firem měly vyrovnané pravomoci.
"Já si neumím představit, že by do té bankovní unie vstoupilo třeba Spojené království (Británie). Myslím, že není možné očekávat, že tam vstoupí všichni," uvedl. Podle něj to může být cesta k tomu, že nebudou dodržena pravidla jednotného trhu, řekl.