BIS: Rizikové chování velkých bank znovu ohrožuje ekonomiku

24.06.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Rizikové chování velkých bank znovu ohrožuje globální ekonomiku. Banky, které jsou považované za příliš velké na bankrot, mají stále zájem o rizikové obchody, protože mohou očekávat, že daňoví poplatníci pokryjí velké ztráty. Uvedla to ve své výroční zprávě Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS).

 

BIS ve své zprávě píše, že kvůli této skutečnosti se nyní blíží finanční sektor "ke stejnému rizikovému profilu, jaký měl před krizí", která začala v roce 2007.

V poslední době se opět objevuje řada zpráv, které nevzbuzují důvěru ve velké banky. Ratingová agentura Moody's Investors Service tento týden snížila úvěrový rating 15 velkých světových bank o jeden až tři stupně. Americká banka J.P. Morgan nedávno oznámila ztrátu dvě miliardy USD (41 miliard Kč) kvůli své špatné obchodní strategii.

BIS rovněž přivítala myšlenku vytvoření bankovní unie v eurozóně. Podle ní by vytvoření bankovní unie mohlo snížit horečku, která nyní sužuje společnou evropskou měnu, a získat další čas pro vlády, aby vytvořily pro euro dlouhodobě životaschopnou pevnou půdu pod nohama. Schválení bankovní unie BIS by mělo být důležitým impulsem pro návrh na vytvoření jednotného dozorového orgánu pro velké banky v eurozóně, celoevropského fondu pro pojištění vkladů a fondu, který by pomáhal nadnárodním bankám při potížích. Tato myšlenka má být projednávána příští týden na summitu Evropské unie v Bruselu.

Společná bankovní pravidla by měla podpořit důvěru v euro, protože střadatelé nebudou mít dále důvod stahovat své peníze z bank kvůli obavě z jejich krachu. Z řeckých bank vybrali klienti od začátku roku 2010 téměř 30 procent vkladů.

BIS poskytla spíše chmurný obrázek světové ekonomiky. Podle ní ekonomický růst zůstane ještě nějakou chvíli slabý a zvláště Irsku, Španělsku a USA hrozí dlouhodobě vysoká nezaměstnanost. Rapidní růst úvěrů na rozvíjejících se trzích, jako Brazílie, Turecko a Thajsko, pak přináší riziko nové finanční krize v těchto zemích.

Pokud nebudou vyřešeny hlavní příčiny finančního a ekonomického oslabení, mohou se centrální banky dostat do tlaku, aby učinily mnohem více, než skutečně mohou, upozorňuje BIS ve zprávě. To by v konečném důsledku mohlo ohrozit jejich důvěryhodnost a provozní samostatnost. Jakmile centrální banky jednou ztratí důvěru, jako tomu bylo v 70. letech minulého století, bude obtížné ji znovu získat.

BIS je mezivládní organizace sdružující centrální banky. Sídlo má ve švýcarské Basileji, napsaly agentury AP a Reuters.

Autor článku

aktualita  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK