Představenstvo ČEZ by se na valné hromadě měnit nemělo, možné jsou však změny v dozorčí radě. Bývalý generální ředitel ČEZ Martin Roman by měl zůstat nadále v čele dozorčí rady, Ekologický právní servis ale požaduje jeho odvolání. Roman loni odešel z čela ČEZ kvůli podezřelým zakázkám pro plzeňskou Škodu, kde dříve působil ve vedení.
"Tím, že ministerstvo financí ponechává v čele dozorčí rady vyšetřovaného Romana, a odmítá zakázky pro Škodu nezávisle prověřit, porušuje podle našeho názoru zákon o majetku České republiky a odpovědné osoby mohou za svou nečinnost v budoucnu čelit právním následkům," uvedl Martin Fadrný z Ekologického právního servisu (EPS).
ČEZ se odvolává na interní audit, který prověřoval zakázky od ČEZ pro plzeňskou Škodu a neshledal neetické či korupční jednání. Neziskové organizace však tento audit odmítají. Nově by měl být podle serveru Ihned.cz do dozorčí rady jmenován poradce ministra financí Jiří Volf.
Nadační fond proti korupci miliardáře Karla Janečka minulý týden také uvedl, že ČEZ může kvůli nedostatku uhlí pro elektrárnu Prunéřov II přijít v budoucnu o miliardy korun. EPS proto na valné hromadě navrhne provedení revize stavu zásob uhlí pro elektrárny ČEZ. Kvůli potížím s dodávkami uhlí zvažuje ČEZ prodej elektrárny Počerady.
ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.