Pokud tedy dnes lidé s průměrnou mzdou 25.000 korun vstupují do penze s částkou 11.240 Kč, dnešní třicátníci by od státu dostali jen 6500 korun. Propad životní úrovně musí očekávat i ti, kteří do důchodu právě vstoupili. Během následujících 20 let totiž budou od státu dostávat důchody nižší asi o deset procent.
"Výsledky studie jsou pádným argumentem na mezi Čechy stále nebezpečně rozšířené spoléhání na stát. Nějakou penzi od něj dostanou, ale na plnohodnotný život to v žádném případě stačit nebude," uvedl analytik institutu Ondřej Schneider. Dnešní důchodový systém je podle něj nejvíce nevýhodný pro mladší generace, které by do něj odvedly třikrát více, než by z něj získaly.
To podle studie zvyšuje výhodnost vstupu do druhého pilíře pro mnohem širší skupinu lidí, než se dosud předpokládalo. Poslední výpočty expertů ČSOB z počátku roku hovořily o výhodnosti pro 35 procent dospělé populace, při zohlednění pohledu CERGE-EI by to bylo okolo 40 procent.
Zestudie dále vyplývá, že ženám se vyplatí spíše první pilíř, naopak nejvýhodnější je druhý pilíř pro muže ve věku 20 až 35 let. Výsledky studie podle ředitele ČSOB PF Stabilita Karla Svobody ukázaly také to, že nejen první, ale ani druhý pilíř nelze vnímat jako jediné cesty k zajištění plnohodnotného stáří.
Druhý pilíř penzijní reformy spočívá v tom, že si lidé budou moci převádět na individuální účty u soukromých penzijních společností tři procentní body ze sociálního pojištění. Nyní činí 28 procent hrubé mzdy. Podmínkou ale bude to, že přidají částku dvou procentních bodů ze svého.
Spoření bude dobrovolné. Pokud ale lidé do nového pilíře vstoupí, nebudou už moci přestat spořit. Čerpání důchodu bude možné jen formou penze buď doživotně, nebo po dobu 20 let. Jednorázové výběry na rozdíl od současného penzijního připojištění možné nebudou.