Zákaz Evropské komise rozlišovat cenu pojištění podle pohlaví je pro všechny pojišťovny v členských zemích obrovskou revolucí, řekl již dříve ředitel odboru životního pojištění České pojišťovny Martin Zemánek. Přirovnal to k tomu, jako kdyby komise pojišťovnám přikázala, aby pojištění proti velké vodě bylo pro dům u Labe v Děčíně a Poštovnu na Sněžce stejně drahé. Jednotná cena bude podle něj pro ženy velmi pravděpodobně znamenat u vybraných pojištění zdražení. Nyní je pro určité věkové skupiny rozdíl v sazbách pojistného mezi muži a ženami i více než dvojnásobný, dodal.
Na českém trhu se nyní používá pohlaví jako faktor pro stanovení pojistného především u životního pojištění, u důchodového pojištění, u pojištění nemoci a u některých úrazových pojištění. U pojištění motorových vozidel se v ČR na rozdíl například od Německa nebo Británie pohlaví většinou nepoužívá.
Experti očekávají, že pojistné nebude sjednoceno na průměru sazeb mužů a žen, ale bude se spíše blížit vždy vyšší z obou sazeb. "U rizikového životního pojištění, které si klienti často sjednávají například současně s hypotékou, předpokládáme, že se výrazně zdraží pojistné pro ženy a mírně zlevní pro muže. Odhadujeme, že se ženám zdraží rizikové pojištění o 40 až 80 procent," uvedl ředitel poradenských služeb pro pojišťovnictví v Deloitte Karel Veselý.
Ženám se prý dále zdraží pojištění nemoci a některá úrazová pojištění. Naopak mužům se zdraží patrně pouze komerční důchodové pojištění, které se nyní na českém trhu příliš neprodává. Mohlo by se však stát do budoucna zajímavou alternativou k budoucím penzijním fondům. Zdražení však pro muže učiní doživotně vyplácené důchody komerčně málo zajímavými.
Jednotné sazby pojistného pro ženy a muže musí být zavedeny pro nové pojistné smlouvy od 21. prosince 2012 na základě loňského rozhodnutí Soudního dvora EU.