Experti totiž doporučují, aby lidé měli stranou peníze na výdaje na nejméně šest měsíců pro případ, že by se ocitnuli bez práce. Takové úspory ale v současnosti ve Spojených státech má jenom čtvrtina obyvatel. "Vypadá to, že hodně lidí stále bruslí na tenkém ledu," podotkl finanční poradce Frank Armstrong z Miami.
Zvláště to platí pro mladé lidi, kteří příliš nespoří. Nejlépe jsou podle průzkumu na finanční potíže naopak připravení padesátníci a šedesátníci a domácnosti s vyššími příjmy. Dokonce ale i v této skupině nejméně polovina lidí nemá úspory, které by jim stačily pokrýt živobytí na nejméně půl roku.
Podle serveru Bankrate.com přitom Američanů na případnou další recesi nejsou připraveni z prostého důvodu - ještě se nevzpamatovali z té předchozí. V zemi stále panuje vysoká nezaměstnanost. Více než šest milionů obyvatel Spojených států je bez práce déle než šest měsíců. Mnoho Američanů tak již své nouzové prostředky vyčerpalo.
Příchod další recese by tak podle průzkumu byl pro domácnosti ve Spojených státech ničivý. Hluboký hospodářský pokles v letech 2008 a 2009 přišel po letech prosperity. Nyní za sebou Američané naopak mají hubená léta.
Nedostatek úspor ale někdy má i psychologické příčiny. Alespoň podle psychoterapeuta Eddieho Reece, který pomáhá lidem s finančními problémy. Překvapuje ho, že na horší časy se často nedokážou připravit ani lidé, kteří na to mají prostředky.
"Množství peněz z psychologického hlediska není důležité," uvedl psychoterapeut. "Důležitý je vztah, jaký lidé mají k penězům. Pokud jde o rozumný vztah a děláte všechno, co byste měli dělat, budete mít nouzové úspory nezávisle na tom, jestli vyděláváte 20.000 dolarů nebo milion dolarů ročně," dodal.
Podle odborníků mnoho lidí odkládá spoření až na dobu, "kdy budou mít nějaké peníze navíc". Takový okamžik ale nemusí nikdy přijít. Lidé by si proto podobně, jako když drží diety, měli při spoření dávat dlouhodobé cíle. Pomáhá prý také, když si lidi nechávají posílat automaticky z výplaty nějakou částku přímo na spořící účet.