USA jsou sice podle OECD stále jednou z nejinovativnějších zemí světa, avšak svůj náskok ztrácejí, což zhoršuje dlouhodobé vyhlídky růstu a udržení životní úrovně. Produktivita americké ekonomiky nadále roste rychleji než ve většině ostatních vyspělých zemích, její růst se však od 70. let zpomaluje. Americké firmy už nejsou co do inovací lepší než firmy z jiných zemí OECD, upozornila organizace.
Zvláště znepokojivý je podle OECD vývoj amerického vzdělávacího systému, který je klíčem k dalšímu růstu produktivity a inovací. Počty absolventů vysokých škol v posledních desetiletích stagnovaly, zatímco v každé jiné zemi OECD rostly. Špatná je situace zejména v přírodních vědách a technických oborech, kde už je ve 22 ze 30 zemí OECD více absolventů ve věkové skupině 25-34 let než v USA.
"Spojené státy jsou stále jednou z nejinovativnějších ekonomik světa, avšak konkurence roste a k udržení USA v popředí inovací je zapotřebí zlepšit politická opatření," řekl generální tajemník OECD Richard Boucher.
Zpráva doporučuje zvýšit počty absolventů přírodovědeckých oborů, matematiky a technických oborů tím, že ke středoškolskému vzdělání získá přístup více studentů. OECD rovněž doporučila reformu patentového zákona ve prospěch inovací tím, že se omezí účtování nadměrných licenčních poplatků z drobných patentovaných funkcí ve složitých produktech.
OECD poukazuje na to, že dlouhodobá nezaměstnanost, která za vlády Baracka Obamy prudce vzrostla, by se mohla stát chronickou. Doporučuje proto vládě doplnit dosavadní "pasivní" přístup v podobě vyplácení podpor v nezaměstnanosti "aktivním" přístupem, který poskytuje nezaměstnaným další vzdělání a kvalifikaci a vede je k hledání práce.
Dlouhodobý růst a investice by podle OECD podpořila daňová reforma. Zde se organizace přimlouvá za rozšíření daňové základny eliminováním tisíců daňových úlev, odpisů a výjimek včetně odpisů hypotečních úroků. Zároveň by se měla výrazně snížit daň z firemních zisků a sjednotit zdanění různých forem kapitálových příjmů.