Stockton se stane největším městem v USA, které vyhlásilo bankrot

27.06.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Stockton (USA)/San Francisco 27. června (ČTK) - Americký Stockton se stane největším městem ve Spojených státech, které vyhlásilo bankrot. Neodvrátila jej ani dodatečná jednání, která s věřiteli na poslední chvíli vedla městská rada. Ta proto v úterý schválila rozpočet, který vychází z toho, že město podá k soudu žádost o ochranu před věřiteli. Stockton leží v severní Kalifornii a má téměř 300.000 obyvatel.

Podání žádosti o soudní ochranu před věřiteli je podle agentur už jen formalitou. Faktické podání žádosti, a tudíž bankrot města, lze očekávat už dnes. Městská rada, která schválila rozpočet na příští fiskální rok poměrem hlasů šest ku jedné, už dříve dala správci města pověření, aby dokumenty k vyhlášení bankrotu připravil.

Důvěrná jednání mezi správou Stocktonu a věřiteli, jejichž cílem bylo bankrot na poslední chvíli odvrátit, skončila v pondělí fiaskem. V městské pokladně je na příští fiskální rok, který začíná v červenci, schodek asi 26 milionů dolarů (zhruba 541 milionů Kč).

Ve snaze vyrovnat deficit rada počítá s tím, že odloží splátky dluhu ve výši 10,2 milionu dolarů. Tento krok téměř jistě způsobí, že ratingové agentury ještě víc srazí hodnocení schopnosti města splácet dluhy. Počítá se také s omezením výplat zaměstnanců a příspěvků k důchodu. Díky tomu lze podle rady ušetřit dalších 11,2 milionu dolarů.

Rada už dříve uvedla, že zhruba sedm milionů dolarů má městu ušetřit i snížení příspěvků na zdravotní péči o bývalé zaměstnance, kteří odešli do starobního důchodu. Nižší příspěvky chce město vyplácet jeden rok, pak je chce postupně úplně zrušit. Tyto příspěvky jsou podle rady zdrcujícím nákladem, protože jejich objem se rychle zvyšuje. Celkové náklady by se přitom v budoucnu vyšplhaly až na 417 milionů dolarů.

Města v Kalifornii nemohou hned vyhlásit bankrot, aniž by se nejprve nepokusila vyjednávat s věřiteli. Nařizuje to zákon, který byl přijat po bankrotu jiného kalifornského města Vallejo v roce 2008. Rada doufala, že vyjednáváním se jí podaří s věřiteli dohodnout na řešení dřív, než začne příští fiskální rok. To se ale nestalo.

Rada se v úterý snažila ještě alespoň neformálně s věřiteli dohodnout na ústupcích, neuspěla však. Město doplatilo na to, že v minulých letech silně investovalo, půjčky ale nedokázalo splácet, protože horší ekonomická situace snížila daňové příjmy. Město ale stáhly ke dnu i štědré příspěvky bývalým zaměstnancům, kteří už jsou v důchodu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK