Podle obvinění se několik bank z Evropy, USA a Japonska včetně Barclays snažilo manipulovat se sazbami LIBOR, které se používají pro nastavení úrokových sazeb u cenných papírů a úvěrů za stovky bilionů dolarů. Banky mohly rovněž prostřednictvím těchto sazeb nelegálně ovlivňovat podmínky na trhu s deriváty.
Podle CFTC se Barclay snažila manipulovat se sazbami po dobu čtyř let počínaje rokem 2005 téměř denně. Barclays zaplatí úřadu pokutu 200 milionů USD. Další peníze zaplatí americkému ministerstvu spravedlnosti a britskému FSA. Rovněž pokuta od FSA 59,5 milionu liber (1,9 miliardy Kč) je největší, jakou kdy britský regulátor uložil.
Kormě FSA a CFTC podezření z manipulace se sazbami LIBOR vyšetřují také Evropská komise a úřady v Japonsku. Do případu jsou zapletené rovněž banky Citigroup, HSBC, Royal Bank of Scotland a UBS.
Prezident Barclays Bob Diamond rovněž oznámil, že se spolu se třemi dalšími vysoce postavenými výkonnými představiteli banky kvůli pokutě vzdá letošních odměn. Tři další jsou finanční ředitel Chris Lucas, provozní ředitel Jerry del Missier a ředitel divize firemního a investičního bankovnictví Rich Ricci, napsaly agentury AP a Reuters.
LIBOR je průměrná úroková sazba, za níž jsou si banky navzájem ochotny půjčovat na londýnském mezibankovním trhu. LIBOR se používá po celém světě jako měřítko pro stanovení sazby pro deriváty a další finanční produkty v objemu zhruba 350 bilionů USD. Malá změna sazby může mít velký dopad na výši úrokových sazeb, které budou účtovány.