K důvodům poklesu příjmů patří podle CCB zejména snížení dotací o 6,7 miliardy korun, které bylo způsobeno mimo jiné několikamiliardovým snížením transferů z Regionálních rad regionů soudržnosti. To jsou právní subjekty zřízené pro čerpání financí z fondů EU.
Kapitálové příjmy obcí se snížily o 4,2 miliardy Kč. "Znamená to, že se obce v tomto roce nesnažily vyrovnat nižší objem dotací prodejem svého majetku. Výjimkou byly nejmenší obce," uvedla vedoucí analytického oddělení CCB Věra Kameníčková.
Loňský přebytek rozpočtu podle ní svědčí o odpovědném přístupu obcí. Kladné saldo se objevilo po dvou letech schodků v rozpočtech obcí. Vykázaly jej všechny kategorie obcí s výjimkou těch největších nad 5000 obyvatel, kterých jsou čtyři procenta.
Na poměrně vysoký propad příjmů reagovaly obce značným omezením výdajů, a to nejenom kapitálových (o 10,3 miliardy Kč), jak bývá v dané situaci obvyklé, ale i běžných výdajů.
Od roku 2007 se poprvé snížil dluh obcí, a to o 0,5 miliardy Kč. Dluh se snížil ve všech kategoriích obcí s výjimkou obcí s počtem obyvatel od 1000 do 4999. Nejrychleji se dluh snížil u nejmenších obcí. U této kategorie obcí se také nejrychleji snížily příjmy.
V osmi krajích se dluh meziročně zvýšil a v pěti krajích se snížil. Nejrychleji se dluh zvýšil v Ústeckém kraji (o 16 procent) a pak v Jihočeském kraji (o sedm procent). Naopak pokles obecního dluhu byl nejrychlejší v Jihomoravském kraji (o 16 procent) a v Karlovarském kraji (o šest procent).
CCB hodnotí ekonomickou situaci obcí vlastním ratingem. Průměrný rating obcí bez Prahy zůstal loni po dvou letech zhoršování meziročně na stejné úrovni. Snížil se počet obcí s nejlepším i s nejhorším stupněm ratingu. Už třetím rokem po sobě platí, že počet obcí s nejvyšším ratingovým stupněm byl nižší než počet obcí s nejhorším ratingovým stupněm. V roce 2011 získalo nejlepší hodnocení 278 obcí a nejhorší 298 obcí.