"Břidlicový plyn by se mohl stát realistickou a ekonomicky konkurenceschopnou alternativou zemního plynu od Gazpromu, který je nyní naším jediným dodavatelem," sdělilo litevské ministerstvo energetiky.
Vláda chce vydat licence na průzkum dvou polí o celkové rozloze asi 2100 čtverečních kilometrů. Konečný termín přihlášek je za čtyři měsíce a kontrakty by měly být podepsány v prvním čtvrtletí příštího roku. Zájem o rozvoj ložisek plynu v Litvě již počátkem roku vyjádřila polská ropná skupina Lotos.
Státní geologická služby Litvy odhadla, že v geologických formacích země by se mohlo nacházet až 500 miliard krychlových metrů plynu, což je řádově stejně, kolik letos odhadli geologové v sousedním mnohem větším Polsku. Obvykle se konzervativně odhaduje, že využitelné zásoby se podílejí na celkovém objemu asi desetinou.
Polsko již vydalo přes 100 licencí na průzkum, i když poslední domácí odhad zásob byl výrazně nižší, než se předpokládalo. Přípravy k těžbě dvou potenciálně obrovských polí břidlicového plynu zahájila i Ukrajina, kde tamní geologové odhadují zásoby přes tři biliony metrů krychlových.
Tento týden němečtí státní geologové uvedli, že celkové zásoby břidlicového plynu v Německu mohou dosahovat přes 22 bilionů krychlových metrů, jejich těžba by byla bezpečná a nezávadná a využitelné zásoby by mohly samy pokrýt až téměř čtvrtstoletí německé spotřeby při jejím současném tempu. Některé evropské země jako Francie a Bulharsko průzkum a těžbu břidlicového plynu zakázaly s odvoláním na údajná rizika pro zásoby pitné vody.