Výkupní ceny energie regulátor snížil o více než 50 procent v případě energie ze solárních elektráren a o 22 procent u energie z větrných elektráren. Nové tarify vstupují v platnost od 1. července pro elektrárny, které budou připojené k síti do července 2013.
Do větrných a slunečných elektráren v zemi investovaly desítky firem z Rakouska, Německa, Japonska, Číny a Jižní Koreje, které tak chtěly využít možností země i nabídky lukrativních pobídek. Růst instalací nových elektráren však překonal očekávání a zvýšil tlak na ceny elektřiny v jedné z nejchudších zemí Evropské unie.
Regulační úřad rovněž zvýšil od 1. července ceny elektřiny pro spotřebitele o 13 procent. Důvodem tohoto zvýšení je právě rostoucí podíl dražší energie z obnovitelných zdrojů.
Ceny elektřiny jsou v Bulharsku politicky velmi citlivou oblastí. Náklady na energii mají vysoký podíl na měsíčních výdajích domácností, zvláště v zimě. Vláda proto již změnila zákon o obnovitelných zdrojích energie, aby omezila další rozvoj těchto projektů, a naznačila, že chce snížit i podpory. Výše poklesu garantových cen je však pro investory překvapením.
Čínská společnosti China Ming Yang Wind Power Group, která plánuje začít příští měsíc výstavbu větrného parku v severní části země, oznámila, že zvažuje zrušení projektu za 150 milionů eur (3,8 miliardy Kč) a pohrozila vládě žalobou.
Energetický úřad také uvedl, že elektřina z obnovitelných zdrojů energie se na celkové výrobě elektřiny v zemi podílí 12 procenty.
Bulharsko se svým krokem připojilo k Německu, Španělsku a České republice, které rovněž snížily své štědré garantované výkupní ceny energie z obnovitelných zdrojů. V Česku chce úřad do roku 2014 zrušit téměř všechny pobídky pro obnovitelné zdroje, napsala agentura Reuters.