Seitlová: Ochrana ložisek uhlí omezuje vlastníky nemovitostí

02.07.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 2. července (ČTK) - Kvůli ochraně ložisek uhlí jsou často nepřiměřeně omezováni vlastníci nemovitostí. Na vině je zastaralé horní právo, které vyžaduje komplexní a systémovou novelizaci. Dospěla k tomu zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová, když z vlastní iniciativy prověřovala výkon státní správy v hornictví a aktuálnost podmínek ochrany ložisek černého uhlí. Kancelář veřejného ochránce práv o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Podmínky ochrany v některých částech hornoslezské pánve podle zástupkyně ombudsmana neodpovídají aktuálnímu stavu území. "Vlastníci nemovitostí ve vymezeném chráněném ložiskovém území jsou tak nepřiměřeným způsobem omezováni, zejména ve vztahu k jakékoli stavební činnosti," uvedla ombudsmanova kancelář v tiskové zprávě.

V chráněných ložiskových územích jsou vymezeny různé kategorie ploch s rozdílnými podmínkami ochrany. V těch nejpřísněji chráněných nesmí vlastník provádět vůbec žádnou stavební činnost. Nemůže si tedy postavit ani pergolu nebo plot, případně rekonstruovat nemovitost. V jiných částech sice může dostat povolení ke stavbě, ale pouze při dodržení speciálních podmínek, které někdy zvyšují finanční náročnost stavby.

"Zástupkyně ombudsmana zjistila, že reálný stav území v některých částech chráněného ložiskového území už nevyžaduje tak přísná opatření a vlastníci nemovitostí jsou na svých právech omezováni nadbytečně," stojí ve zprávě.

Na nedostatky právní úpravy už veřejný ochránce práv upozornil opakovaně. Horní právo je prý zastaralé a poplatné době svého vzniku, kdy stát nejen vymezoval chráněné ložiskové území, ale prostřednictvím svých vlastních státních podniků prováděl i těžbu. Měl tak k dispozici veškeré aktuální informace o situaci v území.

Nyní ministerstvo životního prostředí sice rozhoduje o stanovení či změnách chráněného ložiskového území, ale většinou to dělá na návrh soukromých těžebních společností, které provádějí také analýzy aktuálního stavu území. Zákony podle Seitlové vyžadují systémovou změnu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK