Proti ESM čili Evropskému stabilizačnímu mechanismu a paktu o rozpočtové disciplíně podala okamžitě po pátečním hlasování parlamentu ústavní stížnost strana Levice a přední poslanec koaliční strany CSU Peter Gauweiler. Soud si minulý týden vzhledem k řadě již dříve podaných stížností vymínil, že prezident nepodepíše tyto zákony předtím, než se rozhodne o jejich souladu s ústavou. Fond ESM v objemu 500 miliard eur (12,8 bilionu Kč) může vstoupit v platnost, až jej schválí všichni členové eurozóny.
ESM má začít fungovat už 9. července. Kromě Německa jej ale do tohoto termínu zřejmě nestihne ratifikovat ani řada dalších zemí eura.
Ústavní soud v Karlsruhe v sérii rozhodnutí od roku 2009 vyjadřoval systematicky ústavní výhrady k neustálému přenášení pravomocí německého státu do Bruselu. Ve verdiktu k lisabonské smlouvě o EU zajistil německému parlamentu právo vetovat rozhodnutí přijatá na evropské úrovni.
Podle expertů dotázaných agenturou Reuters je možné, že soud bude vázat souhlas s ESM a rozpočtovým paktem na změnu ústavy. To by mohlo otevřít cestu k prvnímu poválečnému referendu v Německu v situaci, kdy je podle průzkumů mínění většina lidí proti tomu, aby Německo "solidárně" platilo dluhy jiných zemí eurozóny.