Správní rada EFSF na počátku května rozhodla, že fond vyplatí Řecku z plánovaných 5,2 miliardy eur jen 4,2 miliardy eur. Zbývající částku se rozhodl vyplatit až v závislosti na tom, jak ji Řecko bude potřebovat. Řecko v té době nebylo schopné sestavit novou vládu a potvrdit, že chce pokračovat v reformách a zůstat v eurozóně. To se podařilo až po druhých volbách v polovině června.
Zástupci takzvané trojky mezinárodních věřitelů tento týden navštíví Atény kvůli kontrole stavu řecké ekonomiky a setkají se s představiteli nové vlády. Zástupci Evropské unie, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu (MMF) měli původně přijet do Atén minulý týden, svoji návštěvu však odložili kvůli hospitalizaci premiéra a ministra financí.
Řecko od mezinárodních věřitelů čerpá pomoc ve výši 130 miliard eur, protože nebylo schopné si kvůli nedůvěře investorů peníze samo obstarat vydáváním dluhopisů. Výměnou řecká vláda slíbila zavést reformy a úsporná opatření.
Nová řecká vláda uvedla, že se pokusí s věřiteli znovu projednat podmínky finanční pomoci. Evropští představitelé již uznali, že hlubší recese a opakování voleb plnění programu pomoci od EU a MMF vykolejily. Spojené státy pak naznačily, že vzhledem k politickému vývoji v Řecku budou podporovat prodloužení lhůty stanové pro splnění programu. Cíle však chtějí ponechat tak, jak bylo dojednáno.