Elpida se specializuje na výrobu paměťových čipů DRAM, které se používají v mobilních telefonech, tabletech a počítačích. V únoru se firma uchýlila pod soudní ochranu před věřiteli a nyní se snaží o restrukturalizaci svých aktivit. Reorganizační plán má předložit soudu ke schválení v srpnu.
Micron podle dohody zaplatí dále věřitelům v budoucnosti v ročních splátkách dalších 1,75 miliardy USD. Platby by měly trvat do roku 2019. Dohodu musí schválit ještě věřitelé Elpidy, tokijský soud a antimonopolní úřady.
Micron se rovněž dohodl na koupi podílu 24 procent v tchajwanské Rexchip Electronics od firmy Powerchip Technology za 334 milionů USD. Elpida vlastní v Rexchip podíl 65 procent.
Podle výzkumné společnosti IHS iSuppli má nyní Elpida na trhu čipů DRAM podíl 13,1 procenta a Micron 11,6 procenta. Po sloučení tak bude jejich podíl vyšší než podíl dvojky na trhu SK Hynix, který činí 23 procent. Podíl Samsungu činí 42,2 procenta, napsaly agentury AP a Reuters.
Pád Elpidy byl dosud největším bankrotem japonského průmyslového výrobce a ostudou pro vládu, která firmu podporovala z veřejných peněz. Elpida vznikla v roce 1999 fúzí divizí DRAM čipů japonských skupin Hitachi a NEC, podnícenou vládní iniciativou na podporu výroby paměťových čipů. V roce 2003 svou výrobu DRAM Elpidě prodala Mitsubishi Electric. Firma posledních pět čtvrtletí před bankrotem vykazovala ztráty pod vlivem propadu cen čipů a silného kurzu japonského jenu.