"S ohledem na rozvíjející se bankovní skandál v Británii potřebujeme přijmout zásadní kroky," řekl Cameron podle agentury Reuters. "Chci ustavit parlamentní vyšetřovací výbor se zastoupením obou sněmoven," dodal. Výbor bude podle něj moci vyslýchat svědky pod přísahou, mít plný přístup k dokumentům a vládním činitelům a ministrům včetně poradců minulé vlády.
Z funkce dnes pod tlakem skandálu odstoupil předseda správní rady banky Barclays Marcus Agius a k odchodu je tlačen i její výkonný šéf Bob Diamond. Barclays musí zaplatit americkým a britským úřadům rekordně vysoké pokuty v celkové sumě nejméně 450 milionů dolarů (přes devět miliard Kč) jako urovnání obvinění, že se snažila manipulovat se sazbami LIBOR.
Úřady v Británii a USA obvinily několik bank z Evropy, USA a Japonska včetně Barclays, že se snažily manipulovat se sazbami LIBOR, které se používají jako základ pro úroky u cenných papírů a úvěrů za stovky bilionů dolarů. Barclays údajně manipulovala se sazbami čtyři roky od roku 2005 téměř denně.
LIBOR je průměrná úroková sazba, za níž jsou si banky navzájem ochotny půjčovat na londýnském mezibankovním trhu. Používá se po celém světě jako měřítko pro stanovení sazby pro deriváty a další finanční produkty v objemu zhruba 350 bilionů dolarů. Malá změna sazby může mít velký dopad na výši účtovaných úrokových sazeb.