Aktuální potíže tuzemských programů souvisí s pravidly EU, podle kterých je nutné do konce každého roku vyčerpat z fondů určitý objem peněz. Když to státní úředníci nestihnou, nevyčerpané peníze pro příslušný rok propadnou a vrátí se do unijního rozpočtu.
Vláda v březnu na doporučení EK kvůli nesrovnalostem v tuzemském dotačním systému pozastavila odesílání žádostí do Bruselu o zpětné proplacení dotací. Čas na nápravu dostal kabinet do konce června. Koncem minulého týdne MMR uvedlo, že ČR dokončila nápravu systému čerpání peněz z fondů EU a návrh změn odeslala do Bruselu. Eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn nedávno ČTK řekl, že termín možného obnovení proplácení evropských dotací je zatím nejasný.
Na základě zhodnocení dosavadního vývoje realizace OP Životní prostředí ministerstvo pro místní rozvoj identifikovalo významná rizika, která mohou mít vliv na včasné vyčerpání prostředků programu, stojí v materiálu pro jednání kabinetu. Podobnou větu si lze přečíst také u programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.
U všech rizikových programů navrhuje MMR řadu nápravných opatření, která mají snížit míru rizik nebo je přímo odstranit. Zároveň ale resort v předkládací zprávě poznamenává, že nyní jsou již možnosti pro uskutečnění zásadních opatření velmi omezené. "Uložená opatření proto musí být odpovědnými subjekty vnímána jako klíčová pro minimalizaci rizika nedočerpání alokace a musí být podniknuty veškeré potřebné kroky včas," stojí ve zprávě.
V období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu podle aktuálního kurzu uváděného MMR 778,5 miliardy korun. Celkem úřady proplatily příjemcům dotací od roku 2007 do začátku května 333,8 miliardy korun.