"Globální vyhlídky jsou v posledních měsících více znepokojivé kvůli Evropě, Spojeným státům i velkým rozvíjejícím se trhům," řekla Lagardeová během návštěvy v Japonsku. Přivítala sice rostoucí spolupráci Evropy při řešení dluhové krize, ale upozornila, že v oblasti fiskální politiky je zapotřebí spolupráci ještě posílit.
MMF zveřejní 16. července aktualizované prognózy pro světovou ekonomiku. "Tyto prognózy MMF pravděpodobně budou nižší než předchozí," řekla Lagardeová. V dubnu fond zvýšil odhad růstu světové ekonomiky pro letošní rok na 3,5 procenta z dříve předpokládaných 3,3 procenta.
Evropská centrální banka ve čtvrtek snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na rekordní minimum 0,75 procenta, aby podpořila hospodářský růst v eurozóně. Ke snížení sazeb překvapivě přikročila rovněž čínská centrální banka. Britská centrální banka sice ponechala úroky beze změny, ale rozhodla se obnovit kvantitativní uvolňování měnové politiky. Tato opatření podle agentury Reuters naznačují rostoucí obavy ohledně zdraví světové ekonomiky.
Evropští představitelé minulý týden domluvili několik opatření, která mají posílit měnovou unii a snížit náklady na úvěry Španělska a Itálie. Mezi opatřeními jsou nákupy dluhopisů na sekundárním trhu prostřednictvím trvalého záchranného fondu eurozóny ESM. Proti tomu se však v pondělí postavily Finsko a Nizozemsko.