Bankrotů amerických bank je nejméně od začátku finanční krize

08.07.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 8. července (ČTK) - Bankrotů amerických bank v poslední době citelně ubylo a je jich nejméně od roku 2007. Tedy od doby, než začala globální finanční krize. Podle expertů je to hlavně odrazem lepšího stavu tamní ekonomiky. Banky jsou celkově stabilnější a vytvářejí i vyšší zisky, než měly v minulých letech.

Podle statistik Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC) banky v prvním letošním čtvrtletí vytvořily zisk 35 miliard dolarů (více než 710 miliard Kč). To je proti zisku 29 miliard dolarů před rokem nárůst o více než 20 procent.

Za posledních pět let bylo pro americké banky nejtěžší 4. čtvrtletí 2008. Tehdy zkrachovala obří investiční banka Lehman Brothers, a globální finanční architektura se tak ocitla na pokraji zhroucení. Banky V USA měly v tom čtvrtletí souhrnnou ztrátu 32 miliard dolarů.

Klesá přitom také počet bank, které FDIC považuje za problematické a u nichž spatřuje riziko bankrotu. FDIC má pro takové hodnocení přesnou definici, podle které bylo na konci prvního čtvrtletí v USA 772 bank, kde hrozí vážnější problémy, včetně bankrotu. Z celkového počtu bank, které na americkém trhu působí, je to asi 9,5 procenta.

FDIC nezveřejňuje, které banky jsou problematické. Uvádí to na seznamu, který je považován za důvěrný a který slouží jen pro účely FDIC. Počet bank, které FDIC považovala za problematické, byl na vrcholu loni v prvním čtvrtletí. Tehdy FDIC za problematické označila 888 bank.

Dopady krize se nezačaly projevovat hned, ale až s odstupem. Například v roce 2009 v USA zbankrotovalo 140 bank, ale v roce 2010 už jich bylo 157. Tolik jich naposledy během jednoho roku skončilo začátkem 90. let minulého století, kdy Spojené státy procházely krizí spořitelen.

Loni už se situace zklidnila a v USA zbankrotovalo celkem 92 bank. Letos to má být ještě méně; za první pololetí jich skončilo 31. To nejhorší mají americké banky podle analytiků už za sebou.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK