Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů byla meziroční průmyslová výroba na stejné úrovni jako v květnu 2011. "Letošní květen měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den méně," uvedl ČSÚ.
K meziročnímu snížení průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba ostatních nekovových minerálních výrobků, klesla o 7,4 procenta. Dále pokleslo zpracování dřeva, výroba dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků, a to o 12,4 procenta, a výroba základních kovů, hutní zpracování kovů a slévárenství o 7,3 procenta. Vzrostla naopak výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, výroba potravinářských výrobků a výroba nápojů.
Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách meziročně klesly o 1,5 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se snížily v běžných cenách o půl procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 2,4 procenta.
Nové zakázky ze zahraničí v květnu vzrostly o 9,3 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 5,3 procenta. K meziročnímu růstu nových zakázek nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů. Dále výroba elektrických zařízení a výroba chemických látek a chemických přípravků. Nové zakázky naopak klesly u výroby základních kovů, hutní zpracování kovů a slévárenství, výroby strojů a zařízení a výroby ostatních dopravních prostředků a zařízení.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v květnu meziročně nezměnil. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v květnu meziročně vzrostla o šest procent na 28.128 korun.