Přebytek v květnu meziročně vzrostl zejména u strojů a dopravních prostředků o 3,5 miliardy korun, u průmyslového spotřebního zboží o 2,1 miliardy korun a u polotovarů a materiálů o dvě miliardy korun. Snížení schodku statistici zaznamenali například u potravin či minerálních paliv. Prohloubení deficitu v květnu vykázaly pouze chemické výrobky.
Celkový vývoz strojů a dopravních prostředků v květnu meziročně vzrostl o tři procenta, tedy o čtyři miliardy korun. Přírůstek zaznamenaly především silniční vozidla a výpočetní technika. Klesl vývoz telekomunikačních zařízení.
Naopak celkový dovoz strojů a dopravních prostředků v květnu meziročně vzrostl o 0,5 procenta, což odpovídá půl miliardě korun. Zvýšil se hlavně dovoz strojů a zařízení k výrobě energie a silničních vozidel. Pokles byl zaznamenán u dovozu telekomunikačních zařízení a elektrických přístrojů a spotřebičů.
Dovoz ropy se snížil v hodnotovém vyjádření o 0,3 procenta a v naturálním vyjádření o 13,5 procenta. Dovoz zemního plynu byl v hodnotovém vyjádření o 16 procent vyšší a v naturálním vyjádření klesl o 10,2 procenta.
V lednu až květnu vzrostl vývoz o 8,8 procenta a dovoz o 3,9 procenta. Přebytek obchodní bilance v tomto období činil 141,6 miliardy korun, což představovalo meziroční zvýšení o 60,4 miliardy korun. Přebytek se zvýšil zejména u strojů a dopravních prostředků o 43,6 miliardy korun a polotovarů a materiálů o 10,7 miliardy korun. Prohloubil se naopak schodek obchodu s minerálními palivy o 4,3 miliardy korun.