"Příliv PZI do ČR zaznamenal v roce 2011 výrazný pokles. Zahraniční investoři tak zřejmě nalézali možnost lepších investičních příležitostí mimo ČR. Svůj kapitál pak spíše z tuzemska přesouvali k pokrytí finančních potřeb svých zahraničních společností," stojí ve zprávě MPO.
Zahraniční investice loni vzrostly nejvíce v oblasti reinvestovaného zisku, kde se meziročně zvýšily o sedm procent na 88,4 miliardy korun. Naopak výrazný propad vykázaly investice do základního kapitálu. PZI v této kategorii loni klesly o 7,9 miliardy korun, což představuje meziroční snížení o 128 procent. Příliv ostatního kapitálu se loni propadl téměř o pětinu na 15,2 miliardy korun.
Nejvýznamnějším investorem bylo loni Německo, ze kterého do ČR přitekly PZI v celkové hodnotě 44,8 miliardy korun, což byla téměř polovina všech investovaných prostředků pocházejících ze zahraničí. Druhé místo připadlo Slovensku se 20,8 miliardy korun a třetím největším investorem bylo Rakousko se 16,5 miliardy korun.
Objem PZI plynoucích z ČR do zahraničí se loni snížil meziročně o 37 procent na 20,4 miliardy korun. "Dramaticky loni poklesly investice do zahraničního základního kapitálu, jejichž hodnota dosáhla 702,4 milionu korun, což je pouhá desetina tohoto typu investic z roku 2010," upozornilo MPO. Odliv ostatních investic z ČR se loni snížil o 86 procent na 1,8 miliardy korun. Růst zaznamenal pouze tok kapitálu v podobě reinvestovaného zisku, který meziročně vzrostl o 22 procent na 17,9 miliardy korun.
Největší objem investic loni mířil z ČR do Nizozemska, kam směřovaly investice v hodnotě 5,3 miliardy korun, tedy 26 procent z celkově investovaného kapitálu. Druhý největší podíl investic směřoval do Německa (čtyři miliardy korun) a třetí místo patřilo Slovensku (3,7 miliardy korun).