Modernizace sytému centrálního vytápění v Liberci počítá s jeho decentralizací a vybudování tří nových zdrojů s kogeneračními jednotkami na výrobu tepla a elektřiny na Františkově, ve Vratislavicích a pro oblast Pavlovice - Ruprechtice. Centrum města bude zásobovat teplem liberecká spalovna. "Moderní technologie s akumulací tepla a plynovými kotli budou s ohledem na efektivitu umístěny co nejblíže oblastem spotřeby," vysvětlil místopředseda představenstva Tomáš Balcar. Parní rozvody, které v současné době zásobují tři výměníkové stanice na Františkově, navíc nahradí efektivnější horkovodní vedení.
Na centrálních dodávkách tepla je v Liberci závislých více než 18.600 domácností, přes 150 průmyslových a obchodních podniků, ale i školy a další městské objekty. Teplárna představila nákladný projekt modernizace systému loni na podzim, liberecký magistrát mu dal nedávno zelenou. "Podmínkou je ale snížení ztrát v rozvodech a cen tepla," řekl již dříve ČTK vedoucí pracovní skupiny Teplo pro Liberec Petr Černý. Teplo v Liberci patří totiž k nejdražším v zemi, letos obyvatelé platí v průměru 752 korun za gigajoule. "Po dokončení celého projektu, tedy zhruba do tří let, by se měla cena tepla ve městě snížit o 32 korun za gigajoule," dodal Černý.
Nový zdroj tepla ve Františkově staví teplárna v areálu bývalé výměníkové stanice Diamo, v sousedství Státního okresního archivu. Dokončen by měl být na jaře příštího roku. Výměna parovodního potrubí za moderní horkovodní přinese v letních měsících na Františkově četná omezení v dopravě, některé silnice a chodníky budou totiž kvůli výměně potrubí rozkopané. Teplárna ale zároveň zrekonstruuje zanedbané a zchátralé hřiště na sídlišti.