Radní v úterý odhlasovali žádost o ochranu poté, co radnice zveřejnila zprávu, podle níž stojí město před bezprostřední finanční krizí. San Bernardino podle ní vyčerpalo své rezervy a plánované výdaje překročí ve fiskálním roce do konce června 2013 příjmy o 45 milionů dolarů (932 milionů Kč). Soudní ochrana poskytne městu příležitost k ozdravení jeho financí, uvedla zpráva.
San Bernardino, které leží asi 100 kilometrů východně od Los Angeles, má 210.000 obyvatel a je druhé největší kalifornské město, které v poslední době vyhlásilo bankrot. Na konci června k tomu přistoupil Stockton blízko San Franciska se 300.000 obyvateli. Minulý týden o ochranu před věřiteli požádalo horské letovisko Mammoth Lakes s 8000 obyvateli.
San Bernardino podobně jako Stockton trpí krachem realitní bubliny minulého desetiletí a vysokou nezaměstnaností, jeho finance ale plení i řada rozmařilých výdajů a vysoké náklady na platy a penze jeho zaměstnanců. Město již vyjednalo s věřiteli úspory v sumě deseti milionů dolarů a za poslední čtyři roky snížilo počet zaměstnanců o 20 procent, uvádí zpráva radnice. Stále mu ale hrozí insolvence už tento měsíc v důsledků "účetních chyb, deficitního financování, stagnaci příjmů a růstu nákladů na penze a dluhovou službu".
"Nemohu uvěřit, jak rychle to odhlasovali," řekl k tomu agentuře Reuters analytik Dick Larkin z makléřské firmy HJ Sims, která se zaměřuje na trh komunálních obligací. "Doufám, že se Kalifornie nestane ohniskem municipálních bankrotů, protože když se tak stane, pak za to zaplatí každý obyvatel státu," dodal. Podle něj to povede k tomu, že pro všechny kalifornské veřejné subjekty až po úroveň státu se náklady na získání peněz na trhu dluhopisů výrazně zvýší.