WSJ: ECB změnila názor na to, kdo ponese ztráty z dluhopisů

16.07.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Frankfurt 16. července (ČTK) - Evropská centrální banka (ECB) zásadně změnila názor na to, kdo ponese ztráty z dluhopisů. Podle zdrojů ekonomického listu The Wall Street Journal (WSJ) teď ECB obhajuje záměr, aby držitelé nadřazených dluhopisů nejzadluženějších španělských spořitelen nesli zodpovědnost a v případě potíží na sebe vzali ztráty. Ministři financí ale takový požadavek zatím odmítli.

ECB svůj nový postoj podle WSJ předvedla na poslední schůzce takzvané Euroskupiny, tedy ministrů financí eurozóny. Ti se 9. července sešli v Bruselu a jednali především o pomoci španělským bankám. Španělsko v červnu eurozónu požádalo o půjčku až 100 miliard eur (asi 2,5 bilionu Kč), peníze mají jít právě na posílení kapitálu bank.

Postoj, který za ECB přednesl její prezident Mario Draghi, znamená zásadní odklon od přístupu ECB v roce 2010, kdy o pomoc žádalo Irsko. Jeho banky se dostaly do podobných potíží jako ty španělské, převážně tedy kvůli krizi na realitním trhu. Tehdy ECB zastávala stanovisko, že držitelé nadřazených dluhopisů v zachraňovaných bankách by neměli kvůli pomoci utrpět žádné ztráty.

Ministři zemí eurozóny ale podle WSJ návrh ECB odmítli z obav, že by finanční trhy na takovou změnu reagovaly velmi negativně. Návrh dohody o pomoci španělským bankám tak předpokládá, že Madrid donutí k přijetí ztrát pouze akcionáře a držitele podřízených dluhopisů. V návrhu ale není zmínka o držitelích dluhopisů na vyšších stupních důležitosti.

"Je jasné, že držitelé nadřazených dluhopisů nebudou zahrnuti mezi ty, kdo se budou podílet na úhradě ztrát," cituje list mluvčího Evropské komise. Ta je exekutivním orgánem Evropské unie, a řeší tak i záležitosti, které se týkají poskytování státní pomoci.

Rozhodnutí ministrů tak potvrdilo postoj, který se v eurozóně uplatňuje vůči zadluženým bankám. Dosud totiž vždy platilo, že držitelé nadřazených dluhopisů byli prakticky nedotknutelní i v těch nejbrutálnějších případech úpadků bank. Změna postoje ECB tedy může znamenat, že začíná i v těchto záležitostech docházet k zásadním změnám. Eurozóna se totiž netají tím, že přístup vůči problematickým bankám hodlá změnit.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK