Dani tak nepodléhají výnosy ze spořicích dluhopisů vydaných letos na jaře, a bude tomu tak i u podzimní emise spořících dluhopisů, kterou MF plánuje. Rovněž se to netýká i dalších letos vydaných dluhopisů například od firem, ovšem pouze v držení fyzických osob. "Metoda zaokrouhlování se vztahuje pouze na fyzické osoby. Přitom bankovní a korporátní dluhopisy dominantně nakupují právnické osoby," upozornilo MF. Proto podle něj nehrozí, že by kvůli tomu stát přišel o miliardy nebo stamiliony korun na daních.
Hospodářské noviny dnes uvedly, že firmy vydávají stále více dluhopisy se jmenovitou hodnotou jedna koruna právě kvůli daňovému zvýhodnění. V případě, že by fyzické osoby daň odváděly, získal by letos stát podle MF méně, než jsou stamiliony korun. "Přesto ale nelze hovořit o „ztrátě“ pro státní kasu - jedná se o legální možnost, která zde existuje již dlouhou dobu. Je to asi stejně relevantní úvaha, jako kdyby bylo napsáno, že stát tratí XX miliard korun kvůli tomu, že sazba daně z příjmů fyzických osob není 50 procent, ale jen 15 procent," upozornil náměstek ministra financí Jan Gregor.
Jmenovitá hodnota spořicích státních dluhopisů ve výši jedné koruny byla podle MF stanovena z důvodu jednoduchého způsobu reinvestování výnosu. "V případě stanovení vyšší jmenovité hodnoty než jedna Kč by reinvestování výnosů ze spořicích státních dluhopisů nebylo možné anebo by muselo docházet k zaokrouhlování, které by mohlo výrazně znevýhodňovat některé vlastníky. Nejednalo se tedy o žádný „Kalouskův trik“, ale nutný krok, aby nebyli diskriminováni někteří vlastníci spořicích dluhopisů," uvedlo dnes MF.