Spotřebitelské výdaje, které se na ekonomické aktivitě v USA podílejí asi 70 procenty, klesly proti předešlému měsíci po očištění od inflace o 0,1 procenta a bez přihlédnutí k inflaci stagnovaly. Analytici podle agentury Reuters čekali růst o 0,1 procenta.
Oslabování spotřebitelských výdajů naznačily už páteční údaje o hrubém domácím produktu za druhé čtvrtletí, jehož výkon se zpomalil na 1,5 procenta, nejpomalejší tempo od loňského třetího čtvrtletí. Útlum ekonomiky ve volebním roce může být fatální pro snahu dosavadního prezidenta Baracka Obamy o znovuzvolení. V očích veřejnosti to může svědčit o jeho neschopnosti dovést Ameriku ke skutečnému oživení z poslední recese, která skončila už před třemi lety.
Příjmy amerických domácností vzrostly v červnu o 0,5 procenta, nejvíce za tři měsíce a mírně rychleji, než se čekalo. Míra úspor se dál zvýšila a dosáhal 4,4 procenta, maximum za poslední rok.
Američané raději kvůli nepříznivému ekonomickému výhledu šetří, což ekonomiku dál oslabuje. Jejich náladu kazí zejména vysoká nezaměstnanost, jejíž míra je nad osmi procenty už od února 2009, měsíc poté, co Obama nastoupil do Bílého domu.
Finanční trhy nyní čekají, zda americká centrální banka (Fed) ve středu po svém dvoudenním zasedání naznačí nějaké opatření na podporu ekonomiky. Žádné nové kroky se však zatím od Fedu neočekávají.
Inflační tlaky zůstávají utlumené. Cenový index osobních výdajů se za červen zvýšil o 0,1 procenta a za posledních 12 měsíců stoupl o 1,5 procenta, což bylo stejně jako v květnu a nejméně od ledna 2011. Fed má díky nízké inflaci prostor pro další stimulační kroky, protože jeho cílem je držet růst indexu osobních výdajů do dvou procent.