Gazprom Něfť převezme podíl 40 procent v bloku Garmian a bude mít v něm stejně jako kanadská firma WesternZagros. Na druhém bloku Šakal bude mít 80 procent. Pětinový podíl v obou blocích si podrží autonomní kurdská vláda.
Gazprom Něfť už má v Iráku poblíž hranic s Íránem projekt, kde chce od příštího roku těžit asi 15.000 barelů ropy denně. Gazprom neuvedl, zda získal pro své aktivity v Kurdistánu souhlas ústřední vlády.
Francouzský ropný koncern Total v úterý oznámil vstup do ropného průzkumu v Kurdistánu, na což vláda v Bagdádu okamžitě reagovala hrozbou "závažných důsledků", pokud to firma nepřehodnotí. Zatím Total zařadila na svou černou listinu vedle amerických koncernů Exxon Mobil a Chevron, které do Kurdistánu vstoupily rovněž bez jejího souhlasu.
Exxon loni podepsal v Kurdistánu několik smluv, za což jej irácká vláda vyřadila ze seznamu uchazečů o licence na průzkum a rozvoj těžby ropy v letošním kole aukcí. Minulý měsíc doplnila na černou listinu Chevron, který do Kurdistánu následoval po Exxonu.
O vstup do autonomní oblasti, která má vlastní vládu a ozbrojené síly a s Bagdádem vede spory o práva na těžbu ropy a o některá území, se zajímá i norská skupina Statoil. Kurdistán totiž nabízí ropným firmám výrazně vstřícnější podmínky kontraktů než Bagdád. Nepříliš výhodné nabídky podmínek těžby vedou k tomu, že rozvoj těžby ropy v zemi zaostává za vládními ambiciózními plány.