"V nadcházejících týdnech navrhneme vhodné prostředky, které umožní tyto kroky prosadit," řekl Draghi. Zopakoval také, že vysoké náklady na obsluhu dluhu jsou nepřijatelné a ECB se zaměří hlavně na ně. Vysoké úroky v posledních týdnech platí hlavně Itálie a Španělsko, byť Draghi žádnou zemi přímo nejmenoval.
Z Draghiho slov plyne, že ECB by se novými nestandardními kroky snažila srazit náklady na obsluhu dluhu nejohroženějších zemí eurozóny. K zavedení takových opatření má Rada guvernérů ECB podle Draghiho potřebný mandát v rámci udržení cenové stability. Možnost určovat měnovou politiku prý plyne i z toho, že ECB je nezávislou institucí.
Draghi svá slova pronesl na tiskové konferenci po zasedání bankovní rady ECB. Ta podle očekávání nechala základní úrokovou sazbu na historickém minimu 0,75 procenta. Tam ji srazila před měsícem, a to v reakci na horší vyhlídky eurozóny i globální ekonomiky.
Dnešní tisková konference šéfa ECB je považována za jednu z nejdůležitějších v historii eurozóny, a to právě kvůli Draghiho slovům, že ECB je připravena udělat cokoliv, aby zabránila rozpadu eurozóny. Trhy očekávaly, že Draghi oznámí nové kolo odkupu státních dluhopisů Itálie a Španělska.
Euro bezprostředně po Draghiho slovech prudce zpevnilo a k dolaru se poprvé po měsíci dostalo nad 1,24 USD. Později ale růst zmírnilo a část zisků odevzdalo. Podobně akciové trhy prohloubily propad, protože trhy od Draghiho čekaly víc.