"Podle mé prognózy by mělo Řecko do konce roku vystoupit (z eurozóny)," řekl ministr. "Každé nové podpůrné opatření či zmírnění podmínek by bylo chybou. Atény by měly být exemplárním příkladem toho, že eurozóna dokáže také ukázat zuby," dodal.
Poskytnutí další pomoci Řecku by podle Södera bylo "vyléváním vody do pouště". "Vinu za problémy v Řecku nesou Řekové, nikdo jiný," prohlásil ministr. Dodal, že setrvání Řecka v eurozóně by způsobilo Německu značné hospodářské škody.
Odchod Řecka z eurozóny by byl podle ministra důležitým signálem pro další zadlužené evropské země, jako jsou Španělsko a Itálie. "Je také důležité, aby Španělsko a Itálie viděly, co se stane, když někdo nesplácí dluhy," řekl ministr. "Pokud Řekům projde jejich taktika protahování reforem a splácení dluhů, pak se celý systém zhroutí," dodal.
Počátkem května 2010 se Řecko stalo prvním státem eurozóny, který požádal ostatní země platící eurem o finanční pomoc. Ani částka 110 miliard eur, poskytnutá Aténám výměnou za další úsporná opatření, problém s řeckými financemi nevyřešila. Už následující rok proto eurozóna spolu s Mezinárodním měnovým fondem připravila druhý balík finanční pomoci ve výši 130 miliard eur.
Řecko se nyní snaží přesvědčit věřitele, aby mu vyplatili další část dohodnuté pomoci. Řecko má peníze na splátky dluhů zhruba do srpna, zatímco další část pomoci by měla dorazit nejdříve v září. Vláda už proto řeší, jak by mohla získat překlenovací úvěr.
pmh