Pilsen Steel, stíhaný věřiteli, čeká na středeční verdikt soudu

07.08.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Plzeň 7. srpna (ČTK) - Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, které se od listopadu potýkají s dluhy a odstávkami kvůli nedostatku peněz na provoz, čekají na středeční jednání krajského soudu v Plzni. To bude zřejmě zlomové pro další osud podniku, který podle věřitelů dluží stovky milionů korun. Více než 900 zaměstnanců už sice v pondělí skončilo třítýdenní dovolenou, do dílen se jich zatím vrátila jen asi stovka. Rozběh plné výroby je postupný a závisí na technologických možnostech výrobních zařízení a na rychlosti dodávek originálních hutních komponentů, řekl ČTK personální šéf podniku Pavel Ratislav.

"Zaměstnanci jsou do práce zváni postupně dle potřeb tak, aby jejich činnost byla racionální. Vedení podniká veškeré kroky k zajištění jejich stabilizace, nezbytné k dalšímu pokračování a rozvoji výroby," uvedl. Na náběh výroby bude mít "do budoucna podstatný vliv stanovisko insolvenčního soudu", který se sejde v Plzni ve středu ve 13:00. Část zaměstnanců už pracuje na zakázkách dle požadavků výroby a současných podmínek. Jde asi o stovku lidí, zejména obráběčů kovů a technologů.

"Snažíme se stabilizovat lidi kvůli předpokládanému pokračování výroby," řekl Ratislav. Zaměstnanci zatím podle informací ČTK z podniku hromadně neodcházejí, což je dáno také jejich velmi specifickými kvalifikacemi, s nimiž obtížně hledají nové pozice. Podnik zatím opustilo asi 12 obráběčů kovů, po nichž je v regionu obrovská poptávka. Na pátek plánuje vedení firmy shromáždění se vedoucími provozů, kde jim oznámí výsledky soudního jednání, podle něhož se bude organizovat další výroba. Podnik má podle informací ČTK peníze na účtech, z nichž by uhradil rozběh výroby, ale čeká na verdikt. "Zakázky také jsou, i když evidujeme jejich mírný pokles, což ale rozběh výroby neohrožuje," uvedl Ratislav.

Pracovníci hutí a kováren Pilsen Steel zatím dostali všechny výplaty, i když poslední dva měsíce s mírným zpožděním. Ruský majitel Igor Šamis údajně stále shání peníze na materiál a na zaplacení dluhů. "Je otázkou, jestli vůbec bude práce, protože nedodělané zakázky odcházejí do Itálie a Číny," řekl koncem července šéf odborů Miroslav Cink. Zaměstnanci se kvůli tomu obávají o další mzdy. Odbory zvažují, že by v případě pokračující odstávky podali trestní oznámení na majitele.

Krajský soud eviduje u dlužníka v insolvenčním řízení pohledávky 20 věřitelů, mezi nimiž je HSBC Bank, která podle informací z rejstříku požaduje po plzeňské firmě 107 milionů korun. Ke známým z 20 věřitelům patří firmy Iscar, Gühring a Typos a Škoda Investment. První insolvenční řízení s podnikem bylo zahájeno už loni 27. prosince, ale po dvou dnech bylo zastaveno, protože věřitel vzal návrh zpět. Další byla zahájena 30. března a 6. června. O insolvenci zatím nebylo rozhodnuto.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK