Dinkić, který nastoupil do funkce 27. července, řekl, že vláda hodlá snížit rozpočtový schodek v roce 2013 pod čtyři procenta hrubého domácího produktu z letošních asi sedmi procent a v dalším roce pod tři procenta. Řekl, že Bělehrad chce od MMF novou úvěrovou dohodu, která by nahradila dosavadní záložní úvěr v částce jedné miliardy eur (asi 25 miliard Kč). Jeho plnění MMF v únoru kvůli rostoucímu státnímu dluhu Srbska zmrazil.
"Musíme jednat o zcela nové dohodě a požádali jsme zástupce MMF, aby přišli do Srbska. Jsme připraveni s nimi jednat ihned," řekl ministr. Slíbil, že sníží "neudržitelný" státní dluh, který dosahuje 55 procent HDP, což je podle MMF pro země podobného stupně rozvoje příliš vysoká zátěž.
"Chci odvést Srbsko z okraje propasti," řekl Dinkić. Parlamentu hodlá předložit návrh rozpočtu na příští rok do konce října. Ruce však bude mít podle agentury Reuters v koalici svázány dominantními socialisty a malou stranou důchodců, což jsou odpůrci radikálních výdajových škrtů.
Jednání s MMF bude pro Bělehrad zřejmě obtížné. Fond i EU ostře kritizovaly kroky nové socialisticko-nacionalistické vlády získat kontrolu nad centrální bankou, parlament ale i přesto minulý týden takovýto zákon přijal. Kvůli tomu v posledních dnech odstoupila postupně celá pětičlenná rada guvernérů banky a v pondělí parlament jmenoval novou šéfkou centrální banky představitelku koaliční nacionalistické strany.
"Očekávám, že centrální banka bude koordinovat svou měnovou politiku s fiskální politikou stejně, jako to funguje v každé evropské zemi. Nic více, nic méně," řekl ministr ke sporům centrální banku.
MMF upozorňoval už dříve, že nový zákon výrazně oslabí nezávislost centrální banky. EU označila zákon za "krok zpět" ve snaze Srbska o získání členství. Srbsko po zdlouhavých jednáních získalo v březnu od summitu EU status kandidáta na členství v unii.
S výhradami EU a MMF ke krokům vůči centrální bance se nedávno potýkalo rovněž Maďarsko kvůli legislativě, která její nezávislost ohrožovala zřetelně méně než srbský zákon. Přijetí zákona o centrální bance v Maďarsku se koncem loňského roku stalo pro MMF důvodem k přerušení jednání o úvěru a cesta k jejich obnovení se otevřela teprve minulý měsíc, kdy maďarský parlament zákon podle zahraničních požadavků změnil.
Kvůli zásahům do nezávislosti centrální banky a růstu deficitů v úterý snížila Srbsku úvěrovou známku světová ratingová agentura Standard & Poor's. Kurz srbského dináru v reakci na to klesl vůči euru na rekordní minimum a dnes dál oslabil na 119,45 dináru.