Ministerstvo financí uvedlo, že Barakos byl požádán, aby rezignoval pro nerespektování zákona. "On nezavedl legislativu, která vyžaduje snížení platů napříč celým veřejným sektorem," stojí ve sdělení, z něhož citovala agentura Reuters.
Barakos se k rozhodnutí ministerstva bezprostředně nevyjádřil. LARCO je jedním z největších producentů niklu na světě.
Zástupci ministerstva sdělili, že všem státním společnostem bylo v roce 2011 oznámeno, aby v nadcházejících dvou letech snížily platy zaměstnanců o 35 procent. Hned v prvním roce měly jít platy dolů o 25 procent, což je v souladu se snižováním platů ve státní službě.
Barakos podle úředníků odepsal s tím, že jeho podnik by tomuto nařízení neměl podléhat a pokyn se rozhodl ignorovat. Státní firmy v Řecku přitom zcela běžně vyplácejí mnohem vyšší platy, než je obvyklé v hlavním státním sektoru.
Jedním z hlavních cílů vládní koalice je plnit sliby, které země dalo zahraničním věřitelům. Jde hlavně o závazek vypořádat se s těmito státními podniky, jejichž provoz je velmi nákladný. Vláda má zajistit, aby tyto firmy byly buď uzavřeny, anebo se vzájemně sloučily. Jednou z možností je i privatizace.
Nejnovější statistika ukázala, že míra nezaměstnanosti v Řecku v květnu vystoupila na nový rekord 23,1 procenta. V rámci Evropské unie je to druhá nejvyšší nezaměstnanosti, vyšší už má jen Španělsko.