Jihoevropané se kvůli krizi tlačí na německý pracovní trh

10.08.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Berlín 10. srpna (zpravodaj ČTK) - Na německém pracovním trhu za poslední rok výrazně přibylo Jihoevropanů, zejména Španělů a Řeků. Vyplývá to z údajů Spolkové agentury práce, podle níž tento trend pravděpodobně souvisí s krizí v eurozóně, která nejtíživěji zasáhla právě její jižní křídlo a tamní zaměstnanost.

Na konci května pracovalo v Německu podle úřadu 452.000 Španělů, Řeků, Italů a Portugalců, což je o 6,5 procenta víc než před rokem. Celkově přitom zaměstnanost v Německu ve stejném období stoupla jen o 1,6 procenta.

Agentura nevylučuje, že část z těchto Jihoevropanů mohla v Německu žít už dříve a teprve nyní našla práci. "S největší pravděpodobností ale tento nárůst souvisí s dluhovou krizí v těchto zemích," soudí německá obdoba českých úřadů práce.

Nejvíce v Německu přibylo pracujících Španělů a Řeků, jejichž počet vzrostl o 11,5, respektive 9,8 procenta. Portugalců v zemi dělá o téměř šest procent víc a Italů o 4,2 procenta. V celkových číslech tak na konci května mělo v Německu zaměstnání 117.700 lidí s řeckým pasem, 46.000 Španělů, 55.600 Portugalců a 232.800 lidí z Itálie.

Další tisíce jejich krajanů se pak snaží v Německu práci najít. Do této kategorie podle agentury práce spadá téměř 8000 Španělů, 26.800 Řeků a 8500 Portugalců.

To, že za prací přicházejí hlavně Španělé a Řekové, není žádné překvapení. V obou zemích, těžce zasažených dluhovou krizí, je vysoká nezaměstnanost zejména mladých lidí. Ve Španělsku je jich bez práce 52 procent, v Řecku nemá zaměstnání téměř 55 procent lidí mladších 25 let. Celková nezaměstnanost v Helénské republice přesáhla 23 procent.

Německo se naopak potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil prakticky ve všech oborech. Nedávno zvedl mediální pozornost krok jihoněmeckého města Schwäbisch Hall, které zhruba 3000 neobsazených pozic nabídlo právě Jihoevropanům. Jen z Portugalska přišlo 15.000 přihlášek, místo ale nakonec především kvůli neznalosti jazyka získalo jen 26 tamních zájemců.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK