Současná právní úprava použití peněz ze státního podniku ve prospěch státního rozpočtu neumožňuje. LČR měly v polovině letošního roku k dispozici volných takřka 16 miliard korun. Jen za loňský rok vykázal podnik hrubý zisk 5,3 miliardy korun. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) nedávno kritizoval způsob, jakým LČR s volnými finančními prostředky nakládají. Lesy České republiky však s výhradami NKÚ nesouhlasí.
"Novela zákona umožní zakladateli zřídit 'fond zakladatele', ze kterého se následně se souhlasem vlády ČR převedou volné finanční zdroje státního podniku do příjmů státního rozpočtu," stojí v předkládací zprávě.
V Česku v současnosti funguje 25 ekonomicky aktivních státních podniků. Navrhovaná úprava se podle materiálu krom LČR dotkne pěti dalších státních firem. Jsou jimi Státní tiskárna cenin, Česká pošta, Řízení letového provozu, Vojenské lesy a statky a národní podnik Budějovický Budvar. U ostatních státních firem se o zřízení fondu zakladatele zatím neuvažuje.
Koaliční strany se v rámci balíčku úsporných opatření pro roky 2013 až 2015 dohodly na tom, aby státní podnik LČR odváděl do státního rozpočtu každoročně čtyři miliardy korun. Ministerstvo zemědělství mělo zabezpečit převod peněz od příštího roku, návrh má dát státu možnost čerpat peníze už letos. Případné převedení peněz z fondu zakladatele do rozpočtu má podléhat souhlasu vlády.
"Materiál může být v rámci jednání vlády ještě pozměněn, proto se k němu může ministerstvo financí více vyjádřit až po ukončení jednání vlády," řekl ČTK mluvčí MF Ondřej Jakob.
Ministr zemědělství Petr Bendl podobně jako jeho předchůdce Ivan Fuksa zpočátku prosazoval transformaci LČR na akciovou společnost, ze které by stát mohl každoročně mít dividendy. V červnu MZe uvedlo, že od nápadu ustupuje.
LČR obhospodařují více než 1,3 milionu hektarů lesních pozemků ve vlastnictví státu, což je zhruba polovina všech lesů na území ČR. Fungování podniku léta provázejí aféry.