V případě GSUS se ÚOHS zabýval zakázkou z roku 2010. Zadavatel chtěl po uchazečích prokázání technických kvalifikačních předpokladů prostřednictvím alespoň dvou referenčních zakázek týkajících se úklidových služeb. Každá z těchto služeb musela být přitom v hodnotě nejméně šesti milionů korun a alespoň jedna musela být realizována v objektu s podlahovou plochou přesahující 10.000 metrů čtverečních.
Společnost GSUS uvedla ve své nabídce celkem deset referenčních zakázek, ale zadavatel si reference ověřil a měl pochybnosti o tom, že neodpovídají skutečnosti. Uchazeč byl následně ze zadávacího řízení vyloučen.
Podle ÚOHS skutečně reference nebyly pravdivé. Například Fakultní nemocnice Královské Vinohrady uvedla, že referenci firmě nevydala a upozornila, že na dokumentu je podpis osoby, která zemřela o dva roky dříve, a použité razítko bylo rovněž zastaralé. V některých místech reference bylo rovněž patrné, že byl změněn typ použitého písma.
Také společnost IKON nepotvrdila vydání reference z 16.12.2009, která byla součástí nabídky uchazeče GSUS. "Podpis na referenci byl navíc proveden osobou, s níž byl ukončen pracovní poměr již o čtyři roky dříve," uvedl Rafaj. Také společnosti MOSER a THERMAL-F potvrdily, že reference obsažené v nabídce nevydaly.
"Společnost GSUS tedy vědomě a nejméně ve čtyřech případech předložila reference, které neodpovídaly skutečnosti. Dvě z těchto zfalšovaných referencí mohly mít přitom vliv na posouzení kvalifikace uchazeče v zadávacím řízení," uvedl Rafaj.