Na Lounsku začali sklízet chmel, výnosy budou letos nižší

20.08.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Žatec (Lounsko) 20. srpna (ČTK) - V okolí Žatce se rozeběhla naplno sklizeň chmele. Pěstitelé by měli do začátku září sklidit úrodu na 4366 hektarech chmelnic, na nichž je chmel letos vysázený. Zatímco chuťová kvalita by měla být velmi solidní jako v předchozích letech, výnosy budou zřejmě výrazně nižší. Kvůli nadúrodě minulých let jsou ceny pořád dost nízko, takže sklizeň o moc víc než náklady nepokryje, řekl dnes ČTK jednatel Chmelařského institutu Jiří Kořen.

Celosvětový trh s chmelem je spíš v útlumu - poslední roky byla ve většině klíčových zemí nadúroda a sklady jsou od té doby pořád plné granulovaného, a tedy trvanlivého chmele. Vloni dospěl vývoj na trhu do paradoxní situace - čeští chmelaři měli výbornou úrodu, menší část jí ale nechali ležet, protože se ani nevyplácelo ji sklízet. Tuna chmele stála v posledních letech pod 200.000 korun, z toho třetinu stojí samotná sklizeň.

"Od loňska se ceny přece jen zvedly, ale pořád to stačí tak nějak na náklady a nic víc to nepokryje," řekl ČTK Kořen. I proto se zase zmenšila plocha využívaných chmelnic. Aktuálně činí 4366 hektarů, meziročně o 260 méně. Propad o zhruba 200 hektarů se opakuje každý rok z celé uplynulé dekády. Jen oproti roku 2009 ubylo skoro 1000 hektarů chmelnic. Úrodu zřejmě sníží i nízké výnosy, které chmelaři očekávají jen těsně nad jednu tunu z hektaru. Při poslední nadúrodě to bylo až o 40 procent víc.

Nižší výnosy přičítají pěstitelé nevhodnému souběhu počasí. "V únoru Česko zasáhly velice silné mrazy, v květnu a červnu zase sucho. Podobný je i srpen, který ovlivňují vysoké teploty a podprůměrný úhrn srážek," uvedl Michal Kovařík ze Svazu pěstitelů chmele.

Radost z úrody by měli mít alespoň pivaři. "Když se vezmou chuťové výsledky z posledních sezon, tak tahle přesně zapadá do jejich rámce," řekl Kořen. V domácích pivovarech skončí asi třetina české úrody. Další třetinu kupují asijské pivovary, zbytek si rozeberou zájemci z Evropy i jiných částí světa. V Asii se vaří piva stále víc, ale chmelí se jen málo, proti českým pivovarům někdy jen čtvrtinově. Rozdíly v přídavku chmele ale jsou i na českém trhu - zatímco v kvalitním pivu je podle pěstitelů chmel asi za desetník, v levných supermarketových značkách je ho pětkrát míň.

Loňská úroda chmele se odhadovala na asi 6100 tun. Specifická rostlina se pěstuje především v okolí Žatce, ale i u Úštěku nebo Olomouce.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK