"(Červencová) data o vývoji zaměstnanosti byla jen o trochu lepší, než se očekávalo," řekl Evans, který v rámci Fedu patří k nejvíce umírněným činitelům. Právě Evans v poslední době nejvíce propagoval, aby Fed s další pomocí neváhal. Mimo jiné proto, že inflace teď v USA nepředstavuje téměř žádný problém.
Evansův komentář odráží postoj většiny členů měnového výboru Fedu, jak ve středu ukázal zápis z posledního jednání výboru. Členové jsou zajedno v tom, že pokud se stav ekonomiky výrazně nezlepší, důvod ke spuštění nového kola pomoci ekonomice nastane velmi brzy. Podle Evanse ale Fed zatím ještě vyhodnocuje sezonní dopady na zaměstnanost.
"Zatím to stále nestačí. Musíme vytvářet 300.000 až 400.000 (nových pracovních míst) měsíčně, abychom se dostali tam, kde máme být," vysvětlil činitel. Američtí zaměstnavatelé v červenci vytvořili asi 163.000 nových míst, což bylo nejvíce za posledních pět měsíců. Míra nezaměstnanosti však vystoupila na 8,3 procenta.
Nová podpora ekonomiky by patrně byla ve formě třetího kola takzvaného kvantitativního uvolňování (QE). To spočívá v odkupech aktiv, většinou státních dluhopisů. Fed si ale za tímto účelem musí natisknout peníze, za což je často kritizován. V rámci prvního kola QE Fed nakoupil aktiva za zhruba 1,25 bilionu dolarů (asi 25 bilionů Kč), v rámci druhého pak zhruba 600 miliard dolarů (asi 12 bilionů Kč).
Fed, respektive Federální rezervní systém, jak zní plný název americké centrální banky, se skládá z celkem 12 Federálních rezervních bank. Každá z nich zastupuje jeden měnový distrikt a má i svého prezidenta. Federální rezervní banky pak mají pobočky, kterých je celkem 25.