V současné době je hlavní dotací českých zemědělců jednotná platba na plochu vyplácená na hektar. Ve starých členských státech EU je ale uplatňován flexibilnější systém založený na takzvaných platebních nárocích. Ten by v novém unijním rozpočtovém období 2014-2020 měli přijmout i noví členové EU včetně Česka. Zatím však není jasné, zda to bude již od začátku nového období, nebo až v jeho průběhu či až na jeho konci kolem roku 2020.
Právě budoucnost unijní zemědělské politiky byla hlavním předmětem dnešního ministerského setkání. "Prioritou našich resortů je konkurenceschopné fungování podniků na jednotném trhu. Proto se mimo jiné stavíme proti mnohokrát diskutovanému zastropování přímých plateb velkých podniků, které navrhuje Evropská komise," uvedl Bendl.
Návrh reformy zemědělské politiky EU představila Evropská komise loni v říjnu, české zemědělce ani představitele státu příliš nenadchl. Podle české vlády některá opatření v návrhu budoucí Společné zemědělské politiky EU jdou proti snahám, aby byla zemědělská politika spravedlivější, průhlednější a méně byrokratická.