Současnou situaci podle šéfa FAO sice zatím nelze označit za potravinovou krizi, v příštím roce by však mohlo být krizové úrovně dosaženo, pokud bude sklizeň na jižní polokouli neuspokojivá. "Není tu žádná krize," řekl da Silva. "To, čemu nyní musíme zabránit, je panické nakupování potravin," dodal.
FAO již začátkem měsíce oznámila, že světové ceny potravin se v červenci vrátily k růstu po předchozích třech poklesech za sebou. Varovala, že existuje nebezpečí vzniku nové potravinové krize, pokud začnou země omezovat export.
Šéf FAO dnes rovněž upozornil, že je zapotřebí vyřešit problém rozsáhlého plýtvání potravinami. Dodal, že třetina celkové potravinářské produkce je promrhána, a to kvůli slabým skladovacím kapacitám v rozvíjejících se zemích a vyhazování jídla ve vyspělých zemích.
Cenový index potravin FAO minulý měsíc stoupl na 213 bodů z červnových 201 bodů. Vrátil se tak na dubnovou úroveň. Podle FAO by navíc index mohl pokračovat v růstu.
Před pěti lety ve světě vypukla potravinová krize, když prudké zdražení potravin vyvolalo v některých zemích nepokoje. Index FAO se nyní nachází pod rekordním maximem 238 bodů z loňského února, je však blízko úrovní z období potravinové krize.