Hranice 50 bodů je klíčová, protože je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Pokud je index nad 50 body, signalizuje to růst. Pokud se dostane pod 50 bodů, znamená to pokles. Výsledek je horší, než čekali analytici. Ti v anketě agentury Reuters předpovídali pokles indexu přesně na 50 bodů.
Snížil se i dílčí index výroby, který klesl na 50,9 z červencových 51,8 bodu. Na rozdíl od celkového indexu ale zůstal v růstovém pásmu. Beze změn na 46,6 bodu zůstal index exportních zakázek, výrazně se pak zvýšil index vstupních cen. I tak ale zůstává hluboko pod 50 body.
Vývoj aktivity potvrzuje, že druhá největší ekonomika světa má problémy vyrovnat se s propadem aktivity jinde ve světě, především pak ve vyspělých zemích.
Čína v červnu a červenci snížila úrokové sazby, mezitím ale na peněžní trhy dodává hotovost, aby podpořila úvěrovou aktivitu. Snaží se tak podpořit ekonomiku, která v období duben až červen zaznamenala už šesté čtvrtletí v řadě, kdy se snižovalo tempo růstu. Analytici se ale nedokážou shodnout, zda dosavadní kroky budou stačit na to, aby ekonomika přestala ztrácet tempo.
Index aktivity v Číně sestavuje i banka HSBC, která minulý týden došla k podobnému výsledku. Její index klesl až na 47,8 bodu a byl nejníže za posledních devět měsíců. Propadly hlavně nové exportní zakázky, zatímco objem zásob se zvýšil.
Hrubý domácí produkt Číny ve druhém čtvrtletí zpomalil meziroční růst na 7,6 procenta, což bylo nejméně za poslední tři roky. Analytici očekávají, že ve třetím čtvrtletí by tempo růstu mohlo zrychlit na 7,9 procenta, a to právě díky podpůrným opatřením.