"Záměr se opírá o ambice společnosti Otkritie, která chce růst, a také o potřebu konsolidace ruského bankovního sektoru. Až dosud je to v pořádku," píše list. "Investoři v Nomosu by se ale měli mít na pozoru: Návrh společnosti Otkritie přichází se značným rizikem, které provází realizaci celé akce," píše list.
Společnost Otkritie před nedávnem koupila zhruba 20 procent akcií Nomosu od PPF a nyní by chtěla i na zbývající akcie. Záměrem firmy je získat v bance 100procentní podíl. Zástupci Otkritie tvrdí, že už se s ostatními akcionáři dohodli, že od nich převezmou dalších 58,5 procenta. Tím budou v bance disponovat kontrolním podílem.
Menšinovým akcionářům Nomosu Otkritie nabízí, že jejich akcie do konce roku koupí alespoň za 14 dolarů za kus. PPF tvrdí, že akcie Nomosu prodala právě za tuto cenu.
Od pátku, kdy Otkritie záměr oznámila, akcie Nomosu na burze v Londýně zpevnily asi o 17 procent a v úterý se dostaly na 12,35 USD. To je ale pořád hluboko pod 17,50 USD, což je cena, při které banka vstupovala v loňském roce na trh, a zhruba 12 procent pod 14 dolary, které Otkritie za akcie nabízí.
V této fázi FT vidí i největší rizika, zda Otkritie dotáhne transakci do konce. Společnost Otkritie totiž menšinovým akcionářům žádnou nabídku nepředložila. Učinila jen nabídku z nabídky. Otkritie je menší než Nomos a pokud jej získá, dostane se podle výše aktiv z první třicítky největších finančních skupin v Rusku do první desítky.
"Může si ale banku Nomos dovolit? Podíl PPF získala výměnou za akcie producenta hnojiv UralKali. Říká se ale, že s bankou VTB jedná o úvěru za miliardu dolarů (skoro 20 miliard Kč)," podotýká list. VTB je ve vlastnictví státu a zároveň je to jeden z největších akcionářů společnosti Otkritie.
Ruské banky za sebou mají v posledních letech rychlý růst objemu aktiv, po němž jsou jejich bilance dost napjaté. Tato rizika neunikla pozornosti ani ratingové agentury Standard & Poor's.