"Výrobcům se stále daří prodávat české stroje zejména u odběratelů v Německu, Rusku a Číně," řekl dnes ČTK Zemánek. Tyto hlavní trhy podle něj nejsou v oblasti strojírenství zasaženy hospodářskými potížemi jako například jih Evropy. Nové příležitosti k rostoucím prodejům mají čeští strojaři také v zemích jako Ukrajina, Bělorusko či Jihoafrická republika.
Letos v pololetí export obráběcích a tvářecích strojů vzrostl meziročně o 26 procent na 7,09 miliardy korun.
Na ruském trhu se prosazují například společnosti Alta a Škoda Power. Strojírenské firmy Arako a Sigma Group zase nedávno uvedly, že dodají zařízení pro Leningradskou jadernou elektrárnu za 156 milionů korun.
Na některých trzích mají však podle strojírenského svazu výrobci potíže s restrikcemi omezujícími dovoz. Jde například o Brazílii a některé další státy Jižní Ameriky, kde obchodní bariéry brání českým produktům v konkurenceschopnosti. "Přesto se o uplatnění českých strojů i na těchto trzích trvale snažíme," uvedl Zemánek.
Poptávka po českých strojích je zejména v oblastech, kde se buduje dopravní a energetická infrastruktura. Největší šanci uspět na nových trzích mají hlavně technologicky složité stroje. Naopak standardní technologie má již často na východních trzích konkurenci, se kterou se těžko cenově vypořádává.