Pozitivní trend v letošním roce potvrzuje společnost CPI Hotels, která v Česku provozuje 17 hotelů. "Některé naše hotely vykazují v meziročním srovnání až 15procentní nárůst počtu hostů. A tento trend pokračuje i nadále," řekl ČTK mluvčí společnosti Jan Burian.
Hotely sítě Vienna International registrují za prvních sedm měsíců letošního roku nárůst počtu ubytovaných hostů o necelých 15 procent. "Letos ubytováváme nejvíc Němců, přijelo jich o pětinu víc. Největší meziroční nárůsty turistů registrujeme u návštěvníků z Číny, Francie, USA a Jižní Koreje," uvedla marketingová manažerka firmy Kristina Maixnerová.
Za nárůstem počtu ubytovaných hostů jsou nízké ceny za ubytování a rostoucí kongresová turistika. "S ohledem na stále se zvyšující poptávku po ubytovacích službách i konferenčních kapacitách lze předpokládat, že obsazenost hotelů pozvolna, zato stabilně i nadále poroste. Vedle klasických turistů se také firmy po několikaletém útlumu znovu nadechly k většímu utrácení. Kongresoví turisté letos táhnou cestovní ruch vzhůru," vysvětlil Jan Burian.
Rostoucí obsazenost hotelů ale neznamená vyšší tržby. Ceny za ubytování stále zůstávají nízké. Podle průzkumu Asociace hotelů a restaurací 66 procent tuzemských hotelů nedosáhlo v období od ledna do července vyšší průměrné ceny než v předchozích letech. Třetina hotelů zaznamenala obsazenost vyšší než loni. Naopak 16 procent ubytovacích zařízení se potýká s poklesem obsazenosti.
Turistů sice přibývá, ale zisky hotelů zůstávají stejné nebo klesají. "Silně se také zvyšují nároky on-line rezervačních portálů, u nás se platí provize mezi 20 a 25 procenty. Když k tomu přidáte navýšení DPH a růst místních poplatků v Praze, tak konečný zisk hotelů neroste, ale možná klesá," dodal prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.
Podle odhadů analytické společnosti Mag Consulting se návštěvnost hotelů za celý letošní rok zvýší meziročně o pět až sedm procent. Trend růstu návštěvnosti se projevuje v posledních pěti letech hlavně ve vyšších hotelových třídách. Oproti roku 2008 vzrostl počet ubytování v pětihvězdičkových hotelech o 29 procent, u čtyřhvězdičkových dokonce o 40 procent. Naopak klesá obliba pensionů (-15 procent) a kempů (-25 procent).