ECB nazvala program nákupu dluhopisů přímé měnové transakce OMT. V rámci programu bude kupovat na sekundárním trhu dluhopisy problémových zemí s kratší splatností rok až tři roky. Podmínkou nákupu je, že země požádá o pomoc z evropských záchranných fondů a bude souhlasit s podmínkami pomoci. Limit pro nákup dluhopisů nebyl stanoven.
Program může být potenciálně v neomezeném objemu, Draghi ale slibuje, že veškeré transakce budou plně sterilizovány. To znamená, že k jejich realizaci by teoreticky nemělo být nutné tisknout další peníze. ECB tedy peníze vezme v jiné části měnové báze, není však jasné, kde přesně.
Analytici se shodují, že ECB svým rozhodnutím trhy nezklamala a její oznámení bylo v souladu s tím, co trhy čekaly. Někteří ekonomové však upozorňují, že problémy zřejmě nastanou, až jednotlivé země požádají o pomoc, a to kvůli podmínkám, které budou s pomocí spojené. Program podle některých také poskytuje jen krátkodobou úlevu a neřeší problémy se solventností a neudržitelností dluhu.
"To oznámení by mělo krizi zastavit, hrozbou je ale horší ekonomický výhled. ECB tedy bude muset v nadcházejících měsících (měnovou) politiku ještě víc zmírnit," reagoval hlavní ekonom BMO Capital Markets Benjamin Reitzes.
Nový program ECB přivítala šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová a uvedla, že fond je připraven s ECB spolupracovat. "Považujeme akci ECB za důležitý krok k posílení stability a růstu v eurozóně," uvedla. Draghi by rád viděl spolupráci s MMF při stanovování podmínek pro jednotlivé země a při kontrole jejich plnění.
Rozhodnutí o programu však nebylo jednotné, i když Draghi odmítl upřesnit, kdo byl proti. Proti nákupu se již nějaký čas staví německá centrální banka Bundesbank, protože prý program hraničí s přímým financováním vlád, což by pro ECB mělo být tabu. Německý ministr hospodářství Philipp Rosler v reakci na rozhodnutí ECB uvedl, že nákupy dluhopisů nejsou trvalým řešením krize a prioritou zůstává prosazení strukturálních reforem.
ECB v nové prognóze uvedla, že ekonomika eurozóny zřejmě letos klesne více, než se původně čekalo a ekonomika bude oživovat jen pozvolna. Pokles hrozí i v příštím roce. Rovněž inflace bude vyšší a pod dvouprocentní limit stanovený jako strop cenové stability se dostane až v příštím roce.